Kedves Betegeink!
Nagyon fontos, hogy akinek légúti betegsége van, vagy tartósan ágyban fekvő, esetleg koronavírusos beteg, naponta végezze!
Miért fontos, mire jó a légzőtorna?
Légzőgyakorlatok, légzéstechnikák: a vállöv, karok, törzsmozgások beépítésével végzett, a légzéssel összehangolt, légzési volumen növelő gyakorlatsorok, amelyek javítják a tüdők működését és tágulását, a légút tisztulását, a szervezet oxigén ellátását.
A kilégzés mindig hosszan, szájon át történik, a mély belégzés pedig orron keresztül. A légzőgyakorlatok segítségével célzottan bekapcsolhatók olyan tüdőterületek is, amelyek normál légzésnél alulműködnek. A légzőtorna hozzájárul a helyes testtartás eléréséhez is tovább javítva ezzel a légzés hatásfokát. Rekesztorna: a rekeszizom az elsődleges belégző izmunk, fontos szerepet tölt be a mellkasi/hasi nyomásviszonyok kialakításában, ezen keresztül a légzésmechanikában. A belégzés izommunkával indul, minél jobban elmozdul, annál nagyobb lesz a tüdők tágulása. A rekesztorna többféle testhelyzetben végezhető, kihasználható a gravitáció a rekeszizom munkájának könnyítésére vagy nehezítésére. 1, a beteg a hátán fekszik, lábak talpra húzva. A két talpra húzott lábat bal oldalra döntve a jobb oldali, ellenkező oldalra döntve pedig a bal oldali sinus nyílik meg. 2. álló helyzetben, enyhe terpeszállásban, a törzset hol jobbra, hol balra döntjük. Ezekben a testhelyzetekben végzett légzésgyakorlatokkal, légzéstechnikákkal a rekeszizom oldalsó részét tudjuk működésbe hozni. Hangsúlyozni kell az elnyújtott kilégzést, mely során a kilégzőizmok és a kilégzést aktívan segítő izmok munkája nő, a rekeszizom relaxálódik, a következő belégzés hosszabb, mélyebb lesz.
A légzőtorna alkalmalmával a köhögés normális folyamat, hiszen a kilégzés-belégzés váltakozásával a váladék felszakadozik, igy könnyebben távozik a tüdőből.
Légzőtorna gyakorlatok letölthetők innen:
https://semmelweis.hu/pulmonologia/files/2021/10/L%C3%A9gz%C5%91tornagyakorlatok.pdf
https://www.youtube.com/watch?v=VQIh55cQdkY
|